Річний звіт про діяльність закладу
Аналіз роботи закладу дошкільної освіти «Сонечко»
за 2019-2020 навчальний рік
Березанський заклад дошкільної освіти ( ясла-садок) «Сонечко» здійснює свою діяльність відповідно до вимог Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», Статуту закладу та інших нормативно-правових документів, що регламентують діяльність закладів дошкільної освіти.
Зміст освітньої роботи в ЗДО відповідає основним концептуальним положенням Базового компонента дошкільної освіти, реалізація якого забезпечується Освітньою програмою для дітей від 2 до 7 років «Дитина», освітньою програмою «Дитина в дошкільні роки», парціальними програмами «Шкіряний мʼяч», «Англійська мова для дітей дошкільного віку», «Вчимося жити разом», авторською краєзнавчою програмою «Дітям про Миколаївщину» , інструктивно-методичними листами та навчально-методичною літературою, що рекомендована Міністерством освіти і науки України.
Заклад дошкільної освіти працює за 10,5-годинним режимом роботи. У своєму складі має 10 вікових груп:
- 3 групи раннього віку – від 2 до 3 років («Крихітка»);
- 2 групи молодшого дошкільного віку – від 3 до 4 років ( «Малята») , з них одна - інклюзивна;
- 3 групи середнього дошкільного віку – від 4 до 5 років («Чомусики»), з них одна - інклюзивна;
- 2 групи старшого дошкільного віку – від 5 до 6 років («Фантазери-мрійники»).
Порівняно з минулим роком збільшилась кількість дітей у дошкільному закладі від 204 до 207, відсоток охоплення дітей дошкільною освітою збільшився від 2 до 5 років – до 87,2 та від 5 до 6 років – до 100%.
За штатним розписом у дошкільному закладі працює 48 осіб. З них: 24 педагоги, 2 медичні сестри та 24 особи обслуговуючого персоналу . У складі педагогічного колективу: директор, вихователь-методист, 2 музичні керівники, інструктор з фізичної культури, практичний психолог, соціальний педагог, 2 асистента вихователя та 15 вихователів.
За минулий навчальний рік при Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти підвищили фахову майстерність 5 вихователів, проатестовано 5 педагогів.
Тож за підсумками атестації педагоги мають такі кваліфікаційні категорії та педагогічні звання:
- «молодший спеціаліст» - 9;
- «спеціаліст» - 5;
- «спеціаліст ІІ категорії» - 4;
- «спеціаліст І категорії» - 4;
- «спеціаліст вищої категорії» - 2;
- «вихователь-методист» - 2.
За рівнем освіти педагоги мають:
- вищу освіту – 15;
- середню-спеціальну – 8;
- незакінчену вищу - 1.
Проведене анкетування щодо виявлення результатів діяльності педагогів з оновлення змісту освітнього процесу, діагностування професійної майстерності засвідчило наступний рівень потенційних можливостей: 70% педагогів працюють над зміною змісту освіти і його дидактичним забезпеченням і мають оптимальний рівень, 29% - достатній, 1% - допустимий.
Обізнаність вихователів щодо новітніх технологій становить: 90% педагогів обізнані і використовують новітні технології і лише 10% обізнані, але ще не використовують
Дані показники підтверджують висновок про якісний склад педагогічного колективу.
Підвищенню професійної компетентності педагогів та результативності освітньо-виховної роботи з дітьми дошкільного віку сприяла активна участь педагогів дошкільного закладу в методичній роботі районного ,обласного та Всеукраїнського рівня:
- участь педагогів в обласних семінарах («Розроблення квесту за пізнавальними темами для дітей старшого дошкільного віку», «Школа професійного досвіду»);
- участь у Всеукраїнському занятті доброти про гуманне та відповідальне ставлення до тварин (вихователі Тітова О,М. Гребень А.О ., Балог Т.В., Литовка Л.В. ); участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Досвід роботи вихователя закладу дошкільної освіти: традиційні підходи та інновації» (вихователі Коз О.М., Гребень А.О., Вдовіцька Л.М., Тітова О.М., Григоренко Н.В.,психолог Савчук І.К);
- участь у вебінарах та відео конференціях на сайті «Всеосвіта», сайті МОІППО («Розбудова внутрішньої системи забезпечення якісної освіти» - березень 2020р., «Патріотичне виховання дітей дошкільного віку засобами краєзнавчої роботи» - травень 2020р., «Ігрова діяльність задля гармонійного розвитку дітей із ООП: використання кінетичного піску» - травень 2020р. тощо;
- проходження педагогами курсів підвищення фахової майстерності при МОІППО.
В умовах соціальних реформ одним із найважливіших завдань у системі роботи протягом року в закладі було підвищення ефективності та якості методичної роботи. Адміністрація проводила постійний пошук змісту, форм, методів методичної роботи. Це обумовлено пошуком нового стилю, нових форм спілкування з людьми в особистісно-орієнтовній освіті.
Методична робота була спрямована на реалізацію завдань « Виховання життєво компетентної особистості через впровадження педагогічних ідей С.Русової у практику роботи з дошкільниками»
У закладі протягом року проведено три педагогічні ради, одна з них (травень) в звʼ зку з карантином -дистанційно.
- «Основні орієнтири освітньої роботи закладу у 2019-2020 навч.році»» (вересень 2019 року);
- «Розвиток монологічного мовлення дітей дошкільного віку під час складання розповіді за картиною» (січень 2020 року);
- «Аналіз якості та результативності організації освітньої діяльності колективу» (травень 2020 року).
Педагогічні ради відбувалися вчасно, проводились продуктивно із 99% присутністю педагогів.
В березні місяці, в звʼязку з карантином , в закладі було скориговано роботу і складено «План заходів щодо проведення роботи за допомогою дистанційних технологій на період карантину»
З метою підвищення фахового рівня педагогічних працівників, готовності їх до розв’язання завдань сучасної освіти, модернізації освітньо-виховного процесу протягом навчального року проводились:
- методичне об’єднання вихователів груп раннього віку
( «Формування основ здоровʼязбережувальної компетенції у дітей раннього віку (жовтень 2019р.) , «Сенсорне виховання дітей раннього віку – базова компетентність гармонійно розвиненої особистості» (грудень 2019року) ;
- організовано роботу семінарів-практикумів «Планування занять із навчання дітей складати розповіді за картиною» (листопад 2019 року);
- психолого-педагогічні тренінги «Створюємо сприятливий соціально-психологічний клімат у колективі»» (вересень2019 року); «У пошуках внутрішнього вогню» (жовтень 2019року);
- круглі столи «Толерантність – основа сучасного світу» (листопад 2019року);
- майстер-класи «Сторітелінг: мистецтво розповідати» , «Картина запрошує до розмови» (січень 2020року) ;
- диспути, презентації;
- школа молодого вихователя;
- колективні перегляди.
Постійно проводились консультації, методичні години, наради за участю директора, виставки «Згадуючи Т.Г.Шевченка», «Моє творче хоббі», фото-проекти «Сад творчості», «Фототека добрих справ», поповнювалися і працювали міні – музеї краєзнавчого направлення та інші.
Упродовж навчального року було організовано роботу творчої групи «Джерельна криниця», де розглядали питання щодо організації національного виховання дошкільників через впровадження ідей Софії Русової.
З метою надання методичної допомоги педагогам у закладі працює інформаційно-методичний кабінет, який постійно поповнюється сучасними посібниками, тематичними розробками вихователів, творчими звітами та матеріалами з передового педагогічного досвіду.
Для зручності користування літературою, методичними посібниками складена тематична картотека, вихователь-методист соціальний педагог та психолог надають кваліфікаційні консультації з питань навчання і виховання дітей дошкільного віку. На допомогу вихователям організовуються виставки методичної літератури консультантами видавництва «Основа».
Практичним кроком у розв’язанні завдань різного плану стало поповнення пізнавально-інтелектуальних центрів новими дидактичними посібниками з різних сфер життєдіяльності, по всіх групах створено ігрові осередки відповідно Методичних рекомендацій до Освітньої програми «Дитина»
Результати роботи колективу щодо розвитку творчих здібностей дітей за програмою «Обдаровані діти» постійно висвітлюються на тематичних діючих стендах «Таланти серед нас» та персональних виставках робіт дітей в групах.
Інноваційна діяльність стала стимулюючим чинником у розвитку закладу. Педагогічний колектив з метою вдосконалення освітньо-виховного процесу використовував елементи інноваційних педагогічних технологій:
- національне виховання дошкільників через впровадження ідей Софії Русової (всі педагоги);
- гуманна педагогіка В.Сухомлинського (вихователі Михальчук О.П. Дмуховська А.А. Балог Т.В.);
- патріотичне виховання дошкільників через любов до рідної природи (вихователь Григоренко Н.В.);
- розвиток логіко-математичної компетентності за технологією З. Д'єнеша (вихователь Тітова О.М.);
- елементи квест -технологій (вихователь Коз О.М.);
- елементи методики Марії Монтессорі (вихователь Вдовіцька Л.М.).
Інформаційні технології вже давно стали незамінною умовою успішної і продуктивної життєдіяльності кожного члена сучасного дошкільного закладу. В закладі є три комп’ютери, ноутбук, в кожній групі сучасні телевізори. Для підвищення фахової майстерності педагогів і вдосконалення їхньої ІКТ – технології проводились майстер-класи.
Як результат якісної інноваційної діяльності вихователів – підвищення стану сформованих життєвих компетенцій дошкільників. Проте в закладі з березня місяця оголошено карантин в звʼязку з пандемією короновірусу і освітньо - виховна діяльність здійснювалася дистанційно в усіх групах. Проведення моніторингових обстежень якості реалізації завдань Базового компонента дошкільної освіти та Освітньої програми «Дитина» здійснювалось на початок навчального року (вересень 2019р.), всередині (січень 2020р.) та в кінці (травень 2020р.- дистанційно) .
Ключовим етапом цього моніторингового дослідження - узагальнення щодо сформованості компетентності дошкільників за освітніми лініями відповідно до програми «Дитина».
Засвоєння дітьми дошкільного віку програми «Дитина»
«Мовлення дитини» - 90%
«Дитина в соціумі» - 91 %
«Дитина в природному довкіллі» - 95 %
«Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» - 94%
«Дитина у світі культури» - 95 %
«Гра дитини» - 96 %
«Здоровʼя та фізичний розвиток» - 93 %.
Узагалі діти дошкільного віку засвоїли завдання освітніх ліній Базового компонента та вимог освітньої програми «Дитина». Найнижчі показники належать таким розділам, як «Мовлення дитини» та «Дитина в соціумі», а саме підрозділ «Соціальний світ».
З огляду на це постає нагальна потреба в перегляді позиції вихователів щодо організації провідної діяльності дітей, підвищення компетентності з розвитку мовлення та освітніх завдань з підрозділу «Соціальний світ», а також створення сприятливого розвивального середовища, що містить ці необхідні складники.
За результатами вивчення освітньо-виховного процесу формуються висновки, складаються пропозиції. Вивчення стану освітньо - виховної діяльності, результативності роботи педагогічного колективу здійснюється за допомогою різних видів контролю.
Одним із найважливіших напрямків роботи в ЗДО є питання охорони життя і здоров’я дітей та охорони праці працівників. Для вихованців закладу проводять свята, розваги, конкурси, виставки, зустрічі з працівниками поліції та СНС.
Традиційно щороку у листопаді проходить «Місячник знань правил безпеки життєдіяльності», у травні в закладі проводять тиждень безпеки «Бережи себе! Малюче!» за участю педагогів, дітей і батьків, проте всі заходи в травні, знову ж у звʼязку з карантином, проводилися не в повному обсязі (дистанційно).
У кожній групі оформлені куточки щодо профілактичної роботи з вихованцями з питань дорожнього травматизму, правил пожежної безпеки, правил поведінки під час прогулянок тощо. Питання профілактики дитячого травматизму розглядались на батьківських зборах та виробничих нарадах. У методичному кабінеті в достатній кількості є необхідний матеріал для роботи з дітьми.
У батьківських куточках є необхідна інформація для батьків. Вихователі часто проводять з батьками профілактичні бесіди, щодо охорони життя та здоров’я дітей.
Усі працівники закладу суворо дотримуються «Інструкції щодо охорони життя та здоров’я дітей».
У закладі навчання дітей із питань безпеки життєдіяльності передбачається педагогами в планах освітньо-виховної роботи і проводиться щоденно під час спеціально організованої освітньої , ігрової діяльності, самостійної, індивідуальної роботи, спостережень, екскурсій, свят, розваг тощо.
Робота вихователів з цього питання визнана ефективною, визначено високий науково-методичний рівень, сучасний інтерактивний підхід до організації роботи, а також високий професійний рівень педагогів.
Велика увага приділялась питанню збереження та зміцнення фізичного й психічного здоров’я дітей, формування в них свідомого ставлення до власного здоров’я.
Наявність спортивного залу, необхідного фізкультурного обладнання та чітка система фізкультурно-оздоровчої роботи: впровадження здоров'язберігаючих технологій; систематичний медико-педагогічний контроль за станом фізичного виховання , доповнення фізкультурних занять обов’язковими фізкультурно-спортивними масовими заходами: дні здоров’я, спортивні свята(«Здоровʼя дитини - багатство родини. Зоровʼяродини – багатство країни»,«Зимові старти», «Зиму проводжаємо, Весну зустрічаємо.», «Малі олімпійські ігри», «Тато, мама і я – спортивна сім’я», «Про своє здоров’я дбай: бігай, присідай, стрибай»; «Посвята в козачата», «Різдвяні розваги», «Фестиваль народних ігор» та інші); піші переходи дали змогу підвищити рівень засвоєння дітьми основних рухів, стабілізувати емоційний стан дошкільнят, виховувати любов до фізкультури і спорту, закріпити знання дітей про рідний край, про його історичне минуле, виховувати любов до українського народу та його звичаїв і дає позитивні зміни в зміцненні здоров’я малят. Рівень розвитку основних рухів підвищений на 4,5%, хворіли упродовж року 7,8% дітей.
Стан захворюваності дітей по ЗДО за перше півріччя 2019-2020 н.р.становить 7,8%
що на 3,1% вище від минулорічного. Але цьому є обʼєктивні причини: у прибулих малят знижений імунітет до сприйняття вірусних захворювань. І тому колективу є над чим працювати.
Наявність музичних керівників у ЗДО, творча реалізація завдань програми з музичного виховання дошкільнят формують добрі музичні здібності малят, діти співають пісні різного характеру (народні, класичні, сучасні: володіють музично-руховими навичками, що викликає у дітей радісне емоційне піднесення, бажання виконувати всі завдання музичного керівника. В дитсадку велика увага приділяється народознавству. Всі свята проходять під музичний супровід. Діти залучаються до участі у виставах, театралізованих дійствах з музичним супроводом. Упродовж року проводилися всі заплановані музично-естетичні заходи до березня місяця включно, а випускне свято «На згадку про дитсадок» готувалося за допомогою дистанційних технологій.
У закладі сформувалась модель оптимальної взаємодії всіх спеціалістів, об’єднаних єдиною професійною метою, які допомагають у реалізації медико-психологічного супроводу дитини.
За віковими групами спланована і проводиться система гартувальних заходів.
Крім спеціальних заходів організована профілактична робота із застосуванням нетрадиційних видів оздоровлення.
З метою забезпечити різнобічний розвиток дитини відповідно до її задатків і нахилів у закладі дошкільної освіти «Сонечко» ведеться гурткова робота. Цьому сприяли гуртки «Шкіряний мʼяч», «Вчимося жити разом» та «Подорожуємо у світ англійської мови».
Оскільки гуртки є додатковою організаційною формою освітнього процесу, то гурткові заняття планують у другій половині дня, у час, відведений для ігор та самостійної художньої діяльності дітей.
Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», Положення про дошкільний навчальний заклад, змісту Базового компонента дошкільної освіти в Україні, одним із головних завдань, що стоїть перед дошкільним закладом, є взаємодія із сім’єю.
Колектив закладу працює в тісному контакті з батьками, бо саме сім’я закладає основи культури, уміння спілкуватись, оцінювати свої та чужі вчинки. Було організовано і проведено загальні групові батьківські збори, Дні спільних справ, День відкритих дверей, «Тиждень батьківства»,трудові десанти, батьківський ринг, лекції, консультації, анкетування, тестування, виставки, батьківський всеобуч.
З радістю і натхненням батьки беруть участь у проведенні свят і розваг, які дуже полюбляють діти. Педагоги планують і проводять заходи для всіх вікових груп протягом року. Підготовка до свят, розучування віршів, естетичне оформлення майданчика чи зали, оригінальні костюми, музика, різноманітні ігри та змагання поєднують спільними переживаннями, дарують відчуття перемоги, позитивно впливають на загальний фізичний розвиток, пробуджують почуття краси.
З метою забезпечення комплексного підходу педагогів та батьків у формуванні гармонійної і творчої особистості дитини, щороку проводиться свято родини.
Традиційно проводиться анкетування батьків.
Більшість батьків вихованців (98 %) відзначає, що діти із задоволенням відвідують дитячий садок, повертаються додому в гарному настрою; батькам подобається стиль спілкування педагогів, які працюють з дітьми (92 %), і їх ставлення до дітей; 99 % членів сімей вихованців із задоволенням і зацікавленням спілкуються з педагогами; високий рівень задоволення роботою ЗДО і його педагогічним колективом мають 94 % опитаних батьків, середній рівень – 6 %.
Належне місце в роботі дошкільного навчального закладу займає співпраця з Березанською ЗЗСО щодо наступності у вихованні та навчанні дітей. Традиційними стали наступні заходи: взаємовідвідування занять та уроків, зустріч педагогів за круглим столом («Взаємозвʼязок і узгодженість в умовах освітньої реформи «Нова українська школа»), спільна зустріч у батьківській гостинній для батьків майбутніх першокласників, екскурсія до школи, діагностика адаптаційних процесів учнів перших класів.
Упродовж 2019-2020н.р. адміністрація ЗДО працювала над зміцненням матеріальної бази, поліпшенням умов для дітей та роботи працівників:
-зроблено ремонт коридорів, постелено плитку;
-зроблено ремонт електромережі в коридорах та підвалі;
-закуплено 210 комплектів постільної білизни та наматрацників;
-у всіх групах встановлено душеві піддони з теплою водою;
-придбано 4 водонагрівачі на заміну тих, що вийшли з ладу.
Річний план 2019-2020 навчального року був реальним, рівень контролю та управлінських рішень високий, що дозволило досягти поставлених цілей і виконати заплановані заходи (по березень) на 99%. Проте в організації освітньо -виховного процесу залишаються нерозв’язаними такі питання:
- потребує удосконалення робота з морального виховання в процесі організованої і самостійної діяльності дітей;
- посилити цілеспрямовану роботу над розвитком художньо-мовленнєвої діяльності дітей